Pablo Picasso – znani artyści świata

No comments yet

Pablo Picasso Sonecco Art zdjęciePablo Picasso to jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych artystów XX wieku. Swoją sławę zawdzięcza temu, że to właśnie on stworzył kubizm – malarski styl geometryczny cieszący się ogromną popularnością w krajach całego świata.

Do dziś jego obrazy sprzedawane są na aukcjach za setki milionów dolarów.

Artysta urodził się 25 Października 1881 roku w Maladze. O jego wychowanie w duchu sztuki dbał ojciec, który również zajmował się malarstwem. Pablo Picasso już w wieku 19-stu lat ukończył studia w Madrycie i Barcelonie. Od 1900 r. zaczął pobierać naukę w Paryżu. Tam właśnie zafascynowała go twórczość impresjonistów i postimpresjonistów oraz popularna wówczas sztuka afrykańska. Fascynacja ta sprawiła, że Pablo Picasso rozpoczął w swojej twórczości tzw. Okres błękitny (1901-1904). Jego dzieła łączyły w sobie cechy sztuki klasycznej z nowoczesnymi wówczas elementami awangardowymi. Następne 2 lata to okres różowy. Wówczas powstawały obrazy przedstawiające wędrownych ubogich komediantów i cyrkowców.

Pablo Picasso – Dalszy rozwój twórczości

Pablo Picasso nie traktował kubizmu jako teorii czy filozofii. Dla artysty liczyła się jedynie sztuka – przełożenie wyobrażanej rzeczywistości na konkretne dzieło. W latach 20 i 30-stych na jego twórczość wpływała kultura hiszpańska. Gdy w jego ojczyźnie wybuchła wojna domowa, zajął stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego Prado w Madrycie. Jego największe dzieła sztuki z tego okresu to „Minotauromachia” – 1935 r., i „Guernica” – 1937 r.

Po wojnie Pablo Picasso wrócił do Francji, gdzie nastąpiło urozmaicenie jego twórczości. Artysta nie tylko wykonywał ilustracje znanych dzieł, kompozycje ścienne i trawestacje prac wcześniejszych malarzy, ale także tworzył portrety i zajmował się ceramiką. Inspirowały go znane arcydzieła malarskie oraz tematyka związku malarza z modelką. Artysta zmarł w Mougins we Francji 8 Kwietnia 1973 roku.

Twórczość Picassa można oglądać w wielu muzeach – kolekcje jego obrazów znajdują się w Barcelonie, Maladze i Paryżu.


Leave a Reply