Antyczny Rzym

No comments yet

Antyczny Rzym Sonecco Art Design fotoChoć najważniejszym środkiem sztuki państwa rzymskiego był Rzym, to pełny obraz dają miasta Pompeje i Herkulanum. Tam można zauważyć najwięcej charakterystycznej dla antycznego Rzymu architektury, rzeźb, obrazów i innych obiektów.

Sztuka starożytnego Rzymu rozwijała się stopniowo – przyjmuje się podział na 3 okresy:

  1. Królewski – VI w. p.n.e.,
  2. Republiki – od V do I w. p.n.e.,
  3. Cesarstwa – od 30 r. p.n.e. do końca IV w. n.e.

Główną rolę odgrywały wpływy sztuki greckiej, które w późniejszych wiekach łączyły się z akcentami sztuki prowincji rzymskich. Obecnie największe znaczenie historyczne mają osiągnięcia starożytnych Rzymian w architekturze. Równie ważna jest jednak rzeźba i malarstwo.

Architektura w antycznym Rzymie

Dużym sukcesem architektury i budownictwa w starożytnym Rzymie było wykorzystanie nowych materiałów budowlanych. Należały do nich m.in. cegła wypalana i cement. Pozwoliło to na wznoszenie krytych sklepieniami skomplikowanych budowli przestrzennych. Taki trend można zauważyć nie tylko w rzymskich świątyniach, ale także budynkach użyteczności publicznej – termach, teatrach, portykach, cyrkach, pomnikach, etc.

Antyczny Rzym – rzeźba

Choć rzymska rzeźba dekoracyjna skupiała się przeważnie na kopiowaniu dzieł greckich, to duża oryginalność charakteryzowała portrety. W okresie cesarstwa popularne były popiersia i posągi władców. Wykonywano je pod dyktando ówczesnej propagandy. Pomniki i budowle były ozdabiane przez reliefy przedstawiające sceny rodzajowe i mitologiczne.

Malarstwo w antycznym Rzymie

Początkowe malarstwo tablicowe i sztalugowe zostało w okresie republiki wyparte przez malarstwo ścienne. Obecnie najbardziej znane są wielobarwne lub czarnobiałe mozaiki. Były wykonywane z kostek kamiennych w kształcie sześcianów. Początkowo ozdabiano nimi posadzki, by w późniejszych okresach używać ich również do dekorowania ścian.

Sztuka antycznego Rzymu wniosła do późniejszej sztuki europejskiej wiele ważnych i trwałych wartości, które możemy obserwować do dziś.


Leave a Reply